הקמפיין נגד הקמת בתי הזיקוק באילת "חוגג" יובל

דף הבית >> פינת ההיסטוריה >> הקמפיין נגד הקמת בתי הזיקוק באילת "חוגג" יובל
 
החודש מלאו 50 שנה לקמפיין הסביבתי המוצלח כנגד הקמת בתי הזיקוק בעיר אילת. מלר"ז נזכרת בערגה.
 

מעשה שהיה כך היה: בשנת 1967 החליטה הממשלה על הקמת בתי זיקוק לנפט בעיר אילת, ואף החלה בהקמתם, חרף ההתנגדויות הרבות. בתי הזיקוק, כך נטען, יהפכו את אילת מעיר תיירות לעיר של תעשייה ויגרמו לנזקים סביבתיים חמורים. ראש העיר דאז, יוסי לוי, היה מודאג אמנם מהמפגע הסביבתי אך ראה את מיעוט מקומות העבודה הקיימים בעירו ובמהלך משותף עם ההסתדרות פעם לקבל זיכיון להקמת מתקן לזיקוק נפט בעיר.

חבר מועצה אחד, עזרא כהן, עמד בראש המאבק האילתי כנגד הקמת מתקן הזיקוק. משכל בקשותיו לקיים דיון ציבורי בוועדת התכנון המקומית ובמליאת מועצת העיר לא נענו, החל עזרא במאבק ציבורי – הוא פנה אל עמותת מלר"ז שנרתמה כמובן מיד לעניין וסיפקה נתונים שבעזרתם הוכן דו"ח סביבתי מקיף עם ההשלכות הכרוכות בהקמת בתי זיקוק לנפט באילת.

היזמים התעלמו מהדו"ח וממסקנותיו והמאבק הציבורי החריף עוד יותר והוגשה עתירה לבג"צ בנושא ולאחר שהעבודות החלו כבר בשטח נכנעה הממשלה ללחץ הציבורי וקיבלה החלטה על ביטול הפרויקט כליל ומתן פיצויים ליזמים וחברות הדלק בגובה של מיליוני לירות.

הפרזה הזו הוכיחה בצורה ברורה, אולי בפעם הראשונה, כי כאשר הצדק נמצא עמנו אין כל סיבה לחשוש ממאבק ציבורי, לרבות פניה לבית המשפט. האינטרס המוביל בכל פרויקט תשתיות צריך להיות האינטרס של הסביבה והאנשים. כאשר זה לא קורה לא נחשוש ממאבק עד להוצאת הצדק לאור.

לקריאת כתבה בנושא באתר "ערב ערב באילת" – לחצו כאן
   
     
     
     

עקבו אחרינו

 
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com