חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> חדשות ואירועים >> זיהום האוויר: מהאף היישר אל המוח שלנו- היתכן?

 זיהום האוויר: מהאף היישר אל המוח שלנו- היתכן? 

כבר שנים ידוע כי לאוויר מזוהם קיים קשר למגוון רחב של מחלות. הנפוצות ביותר הן מחלות הקשורות אל מערכת הנשימה והלב.

בשנים האחרונות, נטען ע"י קבוצה של רופאים וחוקרים כי חלקיקים של מזהמים מתכתיים שגודלם גם קטן מ 2.5 מיקרון הנמצאים באוויר מזוהם, מצאו דרך להגיע ולהצטבר במוח דרך מנהרות האף, לעומק הריאות ולמחזור הדם ועלולים לגרום למחלות לב וריאה.

המוח שלנו, אשר מוזן גם הוא על ידי כלי הדם בחמצן מוגן ע”י קרום המכונה "מחסום דם-מוח”, המאפשר את העברתן של מולקולות מסויימות ו"בטוחות" למוח כמו מולקולות החמצן, אך מגביל כניסתם של חומרים מזיקים. 

זיהום האוויר הנגרם ע"י תחבורה הוא אחת מבעיות הזיהום הבולטות בישראל, בעיקר האזורים צפופי אוכלוסין

אז כיצד החלקיקים המזוהמים מוצאים דרכם אל המוח?
לדבריה ד"ר יעל שטיין, חוקרת ורופאה במרכז הרפואי הדסה ובאוניבראסיטה העברית, כפי שפורסם באתר "זווית"- סוכנות ידיעות למדע ולסביבה: “אם חלקיקים מזעריים של מזהמים סביבתיים בקוטר של פחות מ-200 ננומטר (מיליונית המילימטר) נשאפים דרך האף, הם יכולים לחדור פנימה בין תאי הרירית ולעבור אל עצב הריח. עצב הריח מורכב מסיבי עצב רבים, שמגיעים מהמוח לחלק העליון של חלל האף ותפקידם הוא להעביר מידע חזרה למוח מקולטני הריח. המידע על הריח מגיע אל המוח למקום ששמו 'פקעת הריח' (olfactory bulb), מבנה במוח שאחראי על קידוד ופענוח המידע החושי ליצירת תחושת הריח".

עוד מוסיפה ד"ר שטיין: "בתוך עצב הריח, קיימת אפשרות שהחלקיקים המזעריים יועברו מקצה לקצה ביחד עם חלקיקי חלבונים במערכת של תחזוקה והובלה, שמעבירה חלבונים שונים הלוך ושוב, למשל לצורך תיקון או מיחזור של החומצות האמיניות (שמהן מורכב החלבון), או במטרה להיפטר מפסולת. במעברם דרך עצב הריח, חלקיקי המזהמים עוקפים את מחסום הדם-מוח וכך הם נכנסים ישירות אל תוך המוח"

"לאחר שיצאו מתוך העצב והצטברו בפקעת הריח, חלק מהחלקיקים, ובהם מתכות, יכולים להמשיך ולהתפזר למקומות נוספים במוח, ומתכות אחרות נעצרות בפקעת הריח ולא מתקדמות – תלוי בגודל מולקולת המתכת ובהרכב שלה. מחקרים הראו שגם לאחר זמן, כמות החלקיקים שהצטברה בתוך המוח לא ירדה, כלומר שהחלקיקים המתכתיים נכנסים למוח ואז לא יכולים לצאת ממנו".


חשוב לדעת כי למרות זאת, קיימים חוקרים רבים שלא מקבלים את הטענה כי חומרים מחוץ לגופינו יועברו בתוך עצב ויעקפו את מחסום הדם-מוח אשר לא אמור לתת לחלקיקים אלו לעבור דרכו.

---------------------------------------------------------------------------

מלר"ז תמיד לצדכם!

"מוקד הרעש" של מלר"ז  מייעץ לכל אזרחי המדינה ללא תשלום ומאפשר לכם לשכור ייעוץ של עורך דין או מגשר מומחה.

מעבדת הקרינה של מלר"ז הינה המעבדה היחידה בישראל המאושרת על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות ואגף הקרינה במשרד להגנת הסביבה.


צלצלו אל מספר: 03-5250038 ונשמח לספק לכם ייעוץ מקצועי ומשפטי ברמה הגבוהה בישראל

 

עקבו אחרינו

Facebook
טלפון   03-5250038         דוא"ל   malraz@malraz.org.il   מעודכן ליום: 01.05.2020

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז (ע"ר)