יום העיון הראשון בנושא מפגעי רעש ומניעתם

דף הבית >> המוקד לטיפול בבעיות רעש >> יום העיון הראשון בנושא מפגעי רעש ומניעתם
 
ביום רביעי, 26.4.2017, נערך בירושלים הכנס הראשון בנושא מפגעי רעש ומניעתם, בארגון המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף עמותת מלר"ז, מרכז השלטון המקומי, וקבוצות הפייסבוק "הזכות לשקט" ו"אזרחים נגד מטרדי רעש".  

בכנס נכחו כ-100 איש, והוא נערך בהשתתפות חברת הכנסת יעל כהן פארן, נציגי המשרד להגנת הסביבה, משטרת ישראל ומרכז השלטון המקומי ומומחים בתחום האקוסטיקה והרפואה. 
 
    חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) פותחת את הכנס

הכנס היווה בחינה ראשונה מסוגה של נושא מטרדי הרעש במרחב הפרטי והציבורי על שלל היביטיו ומכל זוויות ההסתכלות - מהאזרח הסובל, דרך גורמי האכיפה, המחוקק וכלה בגופים וולונטריים המנסים לסייע לצמצום המטרדים. 
נוכחנו לדעת עד כמה גדולים פערי המידע בקרב הציבור בכל הנוגע למטרדי רעש, הן ברמה החוקית והן ברמת הפרקטיקה. הניסיון שלנו מלמד כי פעמים רבות ניתן לפתור את הבעיה במספר צעדים פשוטים ומבלי להיגרר לבתי משפט או הליכי גישור יקרים. 

 
להלן סיכום כללי של הדברים (בסיוע חברינו מעמוד הפייסבוק "אזרחים נגד מטרדי רעש"): 

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה והמשטרה, מתקבלות בשנה כ-250,000 פניות על מטרדי רעש שונים: קריוקי רועש שמפריע לשכנים, אירועי ספורט ותרבות, רעש מטוסים, תחבורה ועוד.  

חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) סיפרה כי גם היא מקבלת הרבה מאד תלונות בנושא רעש ובכוונתה להגיש במושב הכנסת הבא הצעת חוק על פיה תוקדם השעה שבה אסור יהיה להרעיש בצורה בלתי סבירה ל 22:00 (במקום 23:00 כיום) וכמו כן גם הלילות המותרים לכך בשנה יוגבלו על מנת להביא למצב מאוזן יותר בין הרצון לחגוג לבין הסובלים ממטרדי רעש בעקבות כך. 


עוד בעניין חוק הרעש, סיפרה היועצת המשפטית של המשרד להגנת הסביבה, עו"ד הדס פיקסלר, כי גם בשעות היום או בלילות בהם החוק מתיר הרעשה עד שעה מאוחרת יותר אסור להרעיש באופן בלתי סביר ויש לשים דגש על אכיפת החוק כלשונו. חודד גם ההבדל בין רעש חזק לרעש "בלתי סביר" - רעש חזק מוגדר כרעש העולה ב-5 דציבלים על רעש הרקע (הרעש הקבוע במקום נתון, משתנה כמובן ממקום למקום). 

בנוסף, דובר בכנס על הנזקים הרבים שהרעש גורם, אשר בחלקם הם בלתי הפיכים ומופיעים שנים לאחר החשיפה לרעש, ולכן המליץ דר. יורם גורביץ' בעיקר על מניעה. לדבריו, רבים נמצאים בקבוצת סיכון כמעט ודאית לסבול מהשלכות חמורות וטנטון באזניים משום מפגעי רעש, בהם חיילים החשופים לרעש תותחים במשך זמן רב, עובדים באולמות אירועים או בשדות תעופה וכדומה. גם אזניות או אטמים אינם מגנים על האוזניים כנדרש - לכל היותר הם מסוגלים להפחית את עוצמת הרעש ב-10 דציבלים - ולכן ההמלצה הטובה ביותר היא הימנעות מחשיפה מוגברת לרעש קבוע. 

נציגי משטרת ישראל סיפרו כי הם מודעים בשני האחרונות יותר ויותר למטרדי הרעש וכי ההנחיה לשוטרים היא להגיע ולטפל בכל מקום שבו מתקבלת תלונה על רעש חריג. יחד עם זאת, המציאות בשטח מורכבת יותר לעתים אך הנושא נמצא בעדיפות גבוהה. 

 
מנכ"ל עמותת מלר"ז, מר חיליק רוזנבלום, הציג את ההזנחה הקיימת בנושא כלפי הסובלים והרגישים למטרדי רעד ואת דרכי הטיפול של העמותה על מנת להפחית את המפגעים למינימום. אחד הפתרונות הוא רמזור הרעש - פיתוח של עמותת מלר"ז המודד את עוצמת הרעש לצורך מעקב באולמות אירועים, מועדונים ובתי עסק שונים ומתריע במקרים בהם עוצמת הרעש חורגת מהמותר. הרנזור יכול לשמש ככלי להשגת נתונים, להגשת תלונה או לשמש כראיה במקרה של תביעה משפטית. 

                                                                                             דר. יורם גורביץ' מציג את רמזור הרעש

ברצוננו להודות לכל המשתתפים בכנס ולכל מי שלקח חלק בארגון והוצאה לפועל של היום, בראשם פרופ. סטיליאן גלברג, ראש אגף מניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, ומר רועי גוטליב, מרכז בכיר רעש במשרד להגנת הסביבה. 

המצגות שהוצגו בכנס לעיונכם:

חוות דעת בנושא מפגעי רעש - המשרד להגנת הסביבה

אגף מניעת רעש, המשרד להגנת הסביבה - פרופ. סטיליאן גלברג,
 ראש אגף מניעת רעש וקרינה.

הטיפול במפגעי רעש באור יהודה - הגברת ליאת שוחט, ראש עיריית אור יהודה.

מניעת רעש: הרשות לאיכות הסביבה עיריית תל אביב-יפו 2017 - מר איתן בן עמי, מנהל הרשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב-יפו. 

הטיפול במפגעי הרעש - עבר, הווה, עתיד - דר. אסנת ארנון, יועצת אקוסטיקה.

מצגת מוקד הרעש של מלר"ז - מר חיליק רוזנבלום, מנכ"ל עמותת מלר"ז.
 

עקבו אחרינו

 
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com