חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> חדשות ואירועים >> הכל על כנס הרעש הארצי השני
מלר"ז  בשיתוף המשרד להגנת הסביבה  | ינואר 2020
כנס הרעש הארצי השני "ערים שקטות"
כנס "ערים שקטות" שהתקיים בשבוע שעבר בשיתוף עמותת מלר"ז והמשרד להגנת הסביבה, העלה מחדש על סדר היום את הסוגיה  החשובה בנושא רעש הן בקרב אנשי המקצוע בתחום והן בקרב קהל האזרחים. בכנס אשר נערך בהנחיית מר חיליק רוזנבלום - המזכיר הכללי בעמותת מלר"ז, התייצבו "לוחמי רעש" רבים למען המטרה החשובה הזו.
את דברי הפתיחה נשא מר מאיר סגליו"ר מלר''ז בהתנדבות משנת 2007 אשר קרא להסמכת כלל בודקי הרעש במדינה ע"י מבחנים בכתב ובע"פ, והציג את עמותת מלר"ז כמוקד הרעש היחידי בישראל הנותן מענה ופתרונות צמצום מטרדי רעש לכלל האזרחים. 

גברת גלית כהן - סמנכ"לית בכירה לתכנון ואסטרטגיה הציגה את הדגש שינתן השנה במשרד להגנת הסביבה בנושא רעש בתוך ערים ואת הפעולות אותן יש לבצע, בינהן יצירת תשתיות עם דגש להעדפה של התחבורה הציבורית לצורך ניידות ונגישות על פני התחבורה הפרטית, שימוש בטכנולוגיות חדשות, גיוס ראשי הערים להגשמת המטרות, פיתוח אפליקציית רעש הפתוחה לשימוש הקהל הרחב, ניתוח כלכלי של עלויות חיצוניות מרעש בהתאם למודלים הקיימים באירופה על מנת שנוכל להסיק את המשמעויות הכלכליות להטמעת הכלים השונים, שימוש במצלמות אקוסטיות, ומנגנון אכיפה לרעש מרכבים דו גלגליים. כמו כן ציינה גברת כהן את הדגש שבחינוך הציבור וגיוסו למען מטרה חשובה זו.

פרופ' סטיליאן גלברג, מנהל אגף הקרינה והרעש במשרד להגנת הסביבה הציג סקירה בנושא הרעש וציין כי מעבר לפגיעה הפיזית והבריאותית הנגרמת, קיים גם נזק כלכלי כדוגמת ירידת ערך הדירות (חלון הפונה לכביש ראשי ורועש) ואי היכולת להנאה מהרכוש בשל כך. עוד ציין הפרופ' כי אמנם מהבחינה הפסיכולוגית ניתן להתרגל לרעש, אך אין התרגלות לרעש מהבחינה הפיזית - והנזק הינו אותו הנזק.
 
מר מאיר סגל, יו"ר מלר"ז 
מר חיליק רוזנבלום - מזכיר עמותת מלר"ז ומנחה הכנס
באי הכנס "ערים שקטות"
גברת גלית כהן - סמנכ"לית בכירה לתכנון ואסטרטגיה
ד"ר איזבלה קרקיס - מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית, הציגה את הדוח החדשני של ארגון הבריאות העולמי בנושא השפעות הרעש על בריאות הציבור. בין מסקנות הדוח  קיימת הוכחה חד משמעית בין מפלס גובה הרעש להימצאות מחלה כלשהי באוכלוסיה הכללית, בינהן: מחלות לב וכלי דם, אפקטים של בעיות שינה, בעיות קואורדניציה, בעיות שמיעה, ועוד. עוד הוסק כי ע"י היצמדות לרמה מסויימת של גבולות רעש יפחיתו משמעותית את בעיות הבריאות השונות.

אל"מ (במיל') עו"ד נרי ירקוני דיבר על רעש המטוסים בישובי עוטף נתב"ג והביא לתשומת לב הבאים את עניין הרעש נבחיתות המטוסים- אשר גובר על רעש המטוסים בעת ההמראות. והבעיה? אף אחד מהמוניטורים מודדי הרעש אינו נמצא בדיוק תחת נתיב הנחיתה. עוד ציין כי אמנם בשנת 2011 נקבעו סיפי רעש להמראות, אך לא נקבעו סיפי רעש לנחיתות.

מר שמעון גרינבאום, מנכ"ל ובעלים של מ.ג. יועצים לאקוסטיקה בע"מ, הציג והדגים את השימוש במצלמה אקוסטית לשם איתור מקורות רעש דומיננטים וזיהוי דליפות אקוסטיות. בעזרת המצלמה אשר מבוססת על עשרות מיקרופונים זעירים ניתן לראות למעשה את הקולות ובכך משמשת לבדיקת מקורות רעש דומיננטים במפעלים, זיהוי ה"אשם" בעת חריגות רעש כתוצאה מפעילות בו זמנית של מספר מקורות רעש, ומסייעת לזיהוי אשר יכתיב את גובה המיגון האקוסטי הדרוש. לסרטון הדגמה של המצלמה האקוסטית לחצו כאן 
​ד"ר איזבלה קרקיס - מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית
אל"מ (במיל') עו"ד נרי ירקוני
פרופ' סטיליאן גלברג, מנהל אגף הקרינה והרעש במשרד להגנת הסביבה

סגן ניצב מאיר לנקרי - רמ"ד הגנת הסביבה, הציג את הפעילות המשטרתית למניעת רעש ואת הכלים הנוספים המסייעים כגון השיטור העירוני, מתן הדוחות, והחרמת ציוד בו נעשתה עבירה (כגון רמקול קריוקי),  ואת הנוהל המחייב את המשטרה להגיע בכל תלונה בנושא רעש על מנת לטפל בנושא באופן המקסימלי.  אף הוסיף הרמ"ד את פעולות המניעה אותן מבצעת המשטרה כגון סיורים מכוונים במוקדי רעש בלילות, ועוד. 

עו"ד אריאל אלסנר - יועץ משפטי בכיר בתחום הרעש, הציג את טיפול עורך הדין באזרחים הסובלים מסוגי רעש שונים, את החקיקה הקיימת, וביחוד את חשיבותם של מכתבי ההתראה ושל צוי המניעה הזמניים (במקרה של תביעה) 
מר שמעון גרינבאום, מנכ"ל ובעלים של מ.ג. יועצים לאקוסטיקה בע"מ
הדגמה: כיצד נראה רעש במצלמה האקוסטית
אינג' דורון עין - אלי, מרכז בכיר למניעת רעש במטה המשרד להגנת הסביבה, הציג את הפוטנציאל בשימוש בסמארטפון למדידת רעש - פרסום עבודת מחקר אשר כללה סוגים שונים של מכשירים סלולאריים מבחינת רמת דיוק התוצאות בבדיקת עוצמת הרעש, איכות המדידה באפליקציה, הנגשתה לציבור הרחב, ובחינת השאלה האם תוכל האפליקציה להחליף את המכשיר התקני הקיים.

עו"ד שמואל שפט - ראש צוות חקיקה עיריית ירושליים, דיבר על החקיקה הארצית למניעת רעש, ועל חוקי העזר למניעת רעש, והציג את סוגית הרעש לתושבי ירושלים בעת פינוי האשפה במוצאי שבת מבחינת עלות -תועלת של מפגעי תברואה, בטיחות, צמצום זיהום האויר, והחלופות השונות.  
עו"ד אייל עופר - ​ראש תחום איכות הסביבה וקיימות, תדמור לוי ושות'
ע"וד אייל עופר - ראש תחום איכות הסביבה וקיימות, תדמור לוי ושות', דיבר על אוזלת היד של הרשות בטיפול במטרדי רעש בינהן משטרת ישראל, הרשות המקומית והיחידה הסביבתית. עוד הציג את החלופות לאזרח מבחינת מניעה זמנית, תביעה לפיצויים ועתירה מנהלית. 
סגן ניצב מאיר לנקרי - רמ"ד הגנת הסביבה
עו"ד אריאל אלסנר - יועץ משפטי בכיר בתחום הרעש
אינג' דורון עין - אלי, מרכז בכיר למניעת רעש במטה המשרד להגנת הסביבה
חיליק רוזנבלום - מזכיר עמותת מלר"ז, העלה את נושא הטיפול ברעש ע"י מוקד עמותת מלר"ז וציין את השלב הראשון והפשוט בטיפול בבעיה ע"י מכתב בדואר רשום כאלמנט התראה ראשוני של האזרח אל יוצר הרעש כדבר מוכח הפועל בשטח, ואת הצעד הבא של התערבות גוף שלישי של עמותת מלר"ז בעת סכסוך/ משבר רעש טרם התראת עו"ד וצעדי אכיפה נוספים.
פספסתם? לא הספקתם להגיע לכנס? מוזמנים להקליק ולהוריד את מצגות המרצים לעיונכם ולנוחיותכם:
מימון לשמאל: עו"ד נרי ירקוני, מר חיליק רוזנבלום, מר יוסי אביב
מר אהרון שטרול
ד"ר מיכאל גרבר 
 

עקבו אחרינו

Facebook
טלפון   03-5250038         דוא"ל   malraz@malraz.org.il   מעודכן ליום: 01.05.2020

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז (ע"ר)