חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> חדשות ואירועים >> לא מתעלמים יותר! פועלים למען בריאות ילדינו במוסדות הלימוד

לא מתעלמים יותר!
פועלים למען בריאות ילדינו במוסדות הלימוד

אין ספק כי הקרינה ממקורות החשמל נמצאת בכל מקום ע"י מכשירים שכנראה לא נרצה להיפרד מהם, הן בבית והן במקומות העבודההיכן מתקבל ההבדל המשמעותי? בכיתות הלימוד בבתי הספר בהם שוהים הילדים של כולנו, לזמן של כשליש מהיום שלהם ובצפיפות של כ-35 ילדים עם 35 טלפונים סלולאריים, מחשבים, טאבלטים, מקרן, מסך, ארונות חשמל צמודים, כבלי חשמל, מעגלי מזגנים תלת פאזיים בבתי הספר ועודהישיבה כשלעצמה בין 4 קירות, רצפה ותקרה מהווה תהודה חוזרת הישר אל הילדים

קל להתעלם מהקרינה- היא איננה נראית לעין, ותוצאותיה נראות בד"כ בטווח הארוך. אך ממי שלא קל להתעלם הם ילדינו ובריאותם, בייחוד עקב העובדה כי נמצאים בקבוצת אוכלוסייה הרגישה יותר לקרינה בכלל ושל קרינה בלתי מייננת בפרט, ואף סופגת קרינה "טוב" יותר מאשר המבוגרים:
-
ה DNA של ילדים רגיש יותר עקב התחלקות התאים המרובה בגיל צעיר
-
מערכת העצבים עדיין בתהליך הבשלה- ולכן פגיעה יותר
-
הגולגולת הדקה יותר, מבנה הראש ורקמת המוח של ילדים ועוברים שונה בדחיסות שלה, ולכן סופגת כ- 30% יותר קרינה מאשר מבוגרים 

מהן ההשלכות?
קרינה אלקטרומגנטית נספגת בגופינו וגורמת לשיבושים בתקשורת החשמלית בין תאי הגוף ובתהליכים ביוכימיים ע”י 2 תהליכים:
תהליך תרמי- חימום של רקמות, ותהליך א-תרמי אשר אינו גורם לחימום הרקמות- אך מחקרים הראו כי כן יכולים להביא לשינויים גנטיים, הפרעה במערכת העצבים, במערכת החיסון, האצת תהליכים סרטניים, הפרעות כלי דם ועוד.
מחקרים אפידמיולוגיים מצביעים על סיכון יתר לפתח תחלואה ממארת מסוג מסוים, בעיקר בקרב ילדים (מתוך ויקירפואה | איגוד רופאי המשפחה בישראל)

חשוב לדעת!
בהתבסס על מחקר של ארגון הבריאות העולמי לחקר הסרטן IARC ,‏International Agency for Research on Cancer , יצא הארגון בהכרזה בשנת 2002 כי הקרינה בגבוה מערך של 2 מיליגאוס בתדר של רשת החשמל הינה גורם מסרטן אפשרי.

פיקוח
היה קיים חוסר בהירות לגבי חלוקת האחראיות לביצוע בדיקות הקרינה במוסדות החינוך בין שלושת הגופים: הרשויות המקומיות, משרד החינוך, והמשרד להגנת הסביבה.
ב- 2001 נקבע כי האחריות הישירה לבטיחות הילדים במוסדות הלימוד הרשמיים מוטלת על הרשויות המקומיות. משרד החינוך מנחה את הרשויות המקומיות ובעלים פרטיים לפקח על מקורות הקרינה הפנימיים באמצעות חוזרי מנכ"ל.
ומה קורה בפועל? הרבה מהרשויות המקומיות אינן מבצעות מדידות קרינה במוסדות החינוך שבאחריותן, הורים- מורים- ומנהלים התריאו והביאו א העניין על סדר היום.

מה עוד כדאי לדעת?
בין השנים 2014-2015 ביצע המשרד להגנת הסביבה קרינה רק בכ-7% מוסדות החינוך המדינה, ובכ- 54% מהמדידות נמצאו חריגות מערכי הסף המומלצים של קרינה ממקורות חשמל, חלקן באלפי אחוזים (מתוך דוח בנושא קרינה אלקטרומגנטית במוסדות חינוך | עמותת אזרחים למען הסביבה)

מלר"ז לצדכם!
מעבדת הקרינה של מלר"ז הינה המעבדה היחידה בישראל המאושרת על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות ואגף הקרינה במשרד להגנת הסביבה.
"
מוקד הרעש" של מלר"ז מייעץ לכל אזרחי המדינה ללא תשלום ומאפשר לכם לשכור ייעוץ של עורך דין או מגשר מומחה.

צלצלו אל מספר 03-5250038 ונשמח לספק לכם ייעוץ מקצועי ומשפטי ברמה הגבוהה בישראל

הקליקו על המודעה עבור ייעוץ ללא עלות  
 

עקבו אחרינו

Facebook
טלפון   03-5250038         דוא"ל   malraz@malraz.org.il   מעודכן ליום: 01.05.2020

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז (ע"ר)