חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> קרינה >> שאלות ותשובות בנושא קרינה >> מכשירי החשמל שבביתנו פולטים קרינה אלקטרומגנטית מסוכנת. הנה כמה עצות שתשמורנה עליכם חמימים ובטוחים מפני קרינת מכשירי החימום הביתיים.

מכשירי החשמל שבביתנו פולטים קרינה אלקטרומגנטית מסוכנת.
הנה כמה עצות שתשמורנה עליכם חמימים ובטוחים מפני קרינת מכשירי החימום הביתיים.

אמנם החורף הישראלי לא מצטיין בכמויות משקעים גדולות וברוחות עזות, אך בכל זאת כולנו מוצאים את עצמנו כמה ימים בשנה מחפשים כיצד להתגונן מהקור שפוקד את ביתנו. לטובת אלו שמעדיפים להעזר בפלאי הטכנולוגיה בכדי להתחמם, מאשר להתכרבל בשמיכות פוך, הנה לכם כמה עצות שתשמרנה עליכם חמימים ובטוחים מפני קרינת מכשירי החשמל הביתיים:  
 • שימוש בסדין חשמלי - מומלץ ביותר שלא לישון על סדין חשמלי בעודו פועל, מאחר ורמת הקרינה הנפלטת ממנו כשהוא פועל מעל לשעתיים וחצי, לא עומדת בהמלצות המשרד להגנת הסביבה. על כן מומלץ לחמם את המיטה מראש ומיד כשנכנסים לישון, לנתק את הסדין החשמלי לחלוטין מהתקע (ולא רק לכבות את השנאי). 

  עצה נוספת לחובבי הגאדג'טים בעולם השינה, במיטות חשמליות מומלץ לכוונן את זוית המזרון הרצויה לפני שהולכים לישון, וכשנכנסים למיטה לנתק את תקע המיטה מהשקע לחלוטין. כל עוד היא מחוברת לחשמל, כמו גם הסדין החשמלי, נפלטת קרינה בעוצמה גבוהה.
   
 • תנור - כל התנורים פולטים קרינה. רדיאטורים, תנורי סלילים, מזגנים ניידים, ובראש הרשימה עומדים מפזרי החום, כמסוכנים ביותר לבריאותינו בהקשר של קרינה. לכן מומלץ לשמור על מרחק של מטר לפחות מהתנורים, ולהמנע מהפיתוי להניח את מפזר החום בצמוד לכפות הרגליים... 

  באופן יחסי, חימום הבית על ידי מזגן נחשב לפחות מזיק משום שהמנוע שלו יושב מחוץ לבית וכך השדה המגנטי (קרינה) הנפלט ממנו הוא מבחוץ פנימה, ולא בתוך הדירה. עם זאת, יש לזכור שקרינה עוברת וחודרת את קירות הבתים ועמודי בטון ללא שום בעיה.
   
 • חימום תת רצפתי - בהרבה מאוד סוגים של מחממים תת רצפתיים השדה המגנטי (רמת הקרינה) לא עומד בהמלצות המשרד להגנת הסביבה. למי שיש בבית תינוק שזוחל על הרצפה מומלץ מאוד לבדוק זאת. במידה והתגלה בבדיקה כי רמת הקרינה אכן גבוהה מדי, הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות הוא לנתק את החימום הרצפתי במהלך היום ולהפעיל אותו בשעות הלילה, לקראת הבוקר, כשבני הבית ישנים. 
   
 • כמה שיותר רחוק וכמה שפחות זמן - אין תשובה חד משמעתית לשאלה מהי מידת החשיפה הבטוחה לנו מפני קרינת מכשירי החשמל. מחקרים רבים מעידים, אך לא מוכיחים באופן מוחלט, כי חשיפה לשדות מגנטיים מסרטנת וגורמת למחלות שונות. 

  הגורמים המכריעים בנושא זה הם המרחק ממכשיר החשמל ומשך הזמן בו אנו חשופים אליו. המשרד להגנת הסביבה ממליץ להימנע מחשיפה לקרינה העולה על שני מיליגאוס במשך 24 שעות. לכן, גם כשאתם משתמשים באמצעי חימום חשמלי זה או אחר- אל תגזימו בזמן השימוש ותדאגו  לשמור על מרחק נאות. עדיף ובריא הרבה יותר להתלבש בבית בבגדים חמים. 
   
 • בדיקת קרינה ביתית - מלר"ז מעמידה למען רווחת הציבור שירות למדידות רמות הקרינה הנפלטות ממקורות חשמל במחיר שווה לכל נפש. המדידות מבוצעות על ידי אנשי מקצוע מוסמכים על ידי המשרד להגנת הסביבה: מהנדסים, הנדסאים וטכנאים. משך הבדיקה כחצי שעה ובסופה תקבלו פירוט על רמות הקרינה הנפלטות ממכשירי החשמל בביתכם וממתקני חשמל בקרבתכם, ועצות כיצד לצמצם את רמת הקרינה. כל שעליכם לעשות הוא לפנות אלינו באמצעות הטופס הזה ואנו נחזור אליכם לתיאום הבדיקה או פנו למוקד הטלפוני במספר 03-5250038.
   
שיהיה לכולנו חורף חמים ובטוח.
 
 נכתב על ידי דניאל שוורצברג, רכז מקצועי של תחום הקרינה במלר"ז בעבר.
 

עקבו אחרינו

Facebook
טלפון   03-5250038         דוא"ל   malraz@malraz.org.il   מעודכן ליום: 01.05.2020

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז (ע"ר)