חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> חדשות ואירועים >> מפגעי ל"ג בעומר: זיהום אוויר של עד פי 11 מהממוצע הלילה
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי זיהום האוויר היה גבוה הלילה בשיא עד פי 11.1 לעומת 7.1 בשיא בשנה שעברה - בין היתר בשל התנאים המטאורולוגיים הקשים. זיהום האוויר הגבוה ביותר נרשם בבני ברק, קריית מלאכי, תל אביב ורחובות
אילנה קוריאלפורסם:  23.05.19 , 09:18

מפגעי ל"ג בעומר: זיהום אוויר של עד פי 11 מהממוצע הלילה

למדורות ל"ג בעומר יש מחיר סביבתי כבד: אמנם הישראלים המשיכו את המגמה מהשנה שעברה ונענו לקריאות להימנע מקיום מדורות ל"ג בעומר באזורים רבים בארץ; ועדיין, גם בשל התנאים המטאורולוגיים הקשים, זיהום האוויר היה גבוה הלילה בשיא עד פי 11.1 לעומת 7.1 בשיא בשנה שעברה. כך עולה מנתוני המשרד להגנת הסביבה שפורסמו הבוקר (יום ה'). ממדידת איכות האוויר עולה כי ריכוזים גבוהים יותר של חלקיקים נשימים נרשמו ברוב הישובים בארץ, כאשר השיא היה בין אמש ב-22:00 בערב להיום ב-5:00 לפנות בוקר. 
למרות הזיהום הכבד, במשרד להגנת הסביבה מביעים אופטימיות בשל המודעות שלגבי הזיהום. במשרד אמרו כי על אף תנאי מזג אוויר קשים, היעדר רוח ותנאים אטמוספריים שגורמים לכליאת המזהמים, כלומר "האוויר עומד", ששררו ביממה האחרונה, נרשמה ירידה בזיהום האוויר באזורים רבים בארץ, בהשוואה לזיהום האוויר בשנים הקודמות. זאת, בעקבות קריאות הרשויות השונות ובהן המשרד להגנת הסביבה להפחית ולצמצם מדורות ובעקבות האזהרות של כוחות ההצלה מפני מזג האוויר.

התוצאה, כך לפי המשרד להגנת הסביבה, נראתה בכ-150 תחנות הניטור  פזורות ברחבי הארץ וכן בהפחתה בריח החריף המוכר גם בימים שלאחר המדורות. יחד עם זאת, תנאי מזג האוויר הקשו על פיזור האוויר וגרמו לזיהום האוויר הכבד. מתנוני המשרד להגנת הסביבה בימים שלישי ורביעי בשכונות הדרומיות של תל אביב ריכוז החלקיקים הנשימים הקטנים מ- 10 מיקרומטר היה פי 5.7 מהממוצע, ברחובות פי 5.8 ואילו בבאר שבע פי 4.6. עוד עולה מהנתונים כי ריכוז החלקיקים נשימים קטנים מ-2.5 מיקרומטר הלילה היה גבוה פי 11.1 מהממוצע בבני ברק, פי 8.2 בקריית מלאכי, פי 6.3 בתל אביב, פי 5.4 בחולון ופי 3.4 מהממוצע ביום רגיל בירושלים.

מבחינה סביבתית, במהלך בעירת העצים במדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים, המסוכנים ביותר לבריאות האדם, וכן כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורם להתחממות כדור הארץ. בכל שנה, עם הדלקת מדורות ל"ג בעומר, נרשמות במרבית תחנות הניטור עליות בריכוזי החלקיקים העוברים בדרכי הנשימה - המגיעות לשיאן במהלך הלילה ועד לפנות בוקר.

במשרד להגנת הסביבה הדגישו כי ריכוזי החלקיקים הנמדדים מושפעים בין השאר ממיקום המדורות יחסית לתחנת הניטור ובתנאים המטאורולוגיים כגון: כיוון ומהירות הרוח ותנאי הערבול באטמוספירה.

אבל לא רק זיהום סביבתי כבד גרם החג 35 איש פונו מהמקום למרכז הרפואי זיו בצפת על-ידי צוותי מד"א ואיחוד הצלה, בהם נערה בת 14 שאושפזה במחלקת ילדים עקב התייבשות. שני גברים אושפזו במחלקת טיפול נמרץ לב. שניים אושפזו במחלקה אורטופדית עקב שברים בגפיים כתוצאה מנפילות. עוד שניים אושפזו במחלקות הפנימיות.

 

עקבו אחרינו

Facebook
טלפון   03-5250038         דוא"ל   malraz@malraz.org.il   מעודכן ליום: 01.05.2020

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז (ע"ר)