חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> חדשות ואירועים >> מרגישים חנוקים במשרד? אין לכם אוויר? הכירו את בלש הבניינים!

מרגישים חנוקים במשרד? אין לכם אוויר?
הכירו את בלש הבניינים! 

כשאתם חושבים על המונח “זיהום אוויר”, סביר להניח שאתם חושבים על איכות האוויר בחוץ, בחלל הפתוח. המציאות היא, כי במבנה סגור - בתוך בניינים, קיים סיכוי גבוה יותר לזיהום אוויר- המתקיים גם מזיהום האוויר החיצוני החודר אל תוך המבנה, וגם מזיהום האוויר הפנימי: דליפות של כימיקלים ומערכות אוורור לא תקינות, אזבסט וגורמים מסרטנים אחרים, ועוד.

את רוב שעות היום שלנו, אנו מבלים בתוך בניין- בעיקר במקום העבודה שלנו.
כמה פעמים יצא לכם בזמן העבודה להרגיש שאין לכם אוויר, לסבול מכאבי ראש, או לשפשף את העיניים מרוב יובש?
הכירו את פרופ' ג'ו אלן, מאוניברסיטת הרווארד- בלש הבניינים. מטרתו היא לחקור ולגלות כיצד ניתן לבנות מבנים שיעודדו את הבריאות, במקום לפגוע בה.

במהלך המחקר, גילה פרופסור אלן גורמים שונים לזיהום האוויר בבניינים כדוגמת- עובשים/ פטריות/ או חיידקים הצומחים בבניין, מועברים דרך מערכת האוורות- ומופצים אל חלל האוויר, הישר אל מערכת הנשימה שלכם.
 

גורם משמעותי יותר הוא ריכוז הפחמן הדו חמצניהמשפיע באופן דרמטי על תפקוד האדםריכוז גבוה נוצר כאשר החדר אינו מאווררמחקרו של הפרופסורמראה כי קיים נזק ישיר עקב ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני: "ההיגיון הבריא תומך בכך אנחנו רואים שכאשר פותחים חלון לחדר שהיה צפוף ומחניקזה מרגיש כאילו הזרמנו אליו חייםאנשים מרגישים יותר עירנייםיותר קשובי.”פרופג'ו אלן מתוך גלובס כתבתו של גלי וינרב  

מקור זיהום נוסף ומשמעותי, מתקיים במחומרים אורגניים נדיפים, בין היתר: חומרי בישום הנמצאים בחומרי הניקוי . כאשר הריכוז של החומר עולה, אנו נרגיש מחנק, כאבי ראש, אולי שיעולים או גירוי של העור.

דוגמא נוספת מגיעה דווקא מסין. שם, התגלה בדיעבד כי חיפויי הקיר שהותקנו בבתים ששופצו, הכילו תרכובת של נחושת וגופרית- וכתוצאה, בחלל האוויר היה קיים מימן גופרית, אשר גרם לבעיות בריאותיות כדוגמת: אסתמה, שיעולים כרונים, קשיי נשימה, גירויים בעור, כאבי ראש כרוניים ועוד.

מה אנחנו יכולים לעשות?
הגיע הזמן להיות מודעים לסביבה בה אנו עובדים, ובה אנו חיים.
במהלך יום העבודה, פתחו את החלון במשרד, אווררו את החלל, ובמידת הצורך- דרשו מן המעסיק סביבת עבודה ראויה יותר.

וזיכרו- מלר"ז לצדכם.
צלצלו אל מספר: 03-5250038 ונשמח לספק לכם ייעוץ מקצועי ומשפטי ברמה הגבוהה בישראל

תפוס? שלחו אלינו מיילmalraz@malraz.org.il

 

עקבו אחרינו

Facebook
טלפון   03-5250038         דוא"ל   malraz@malraz.org.il   מעודכן ליום: 01.05.2020

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז (ע"ר)