משרד האוצר ומשרד התשתיות מעכבים במשך כשנה את קביעת תקני הקרינה ממקורות חשמל

דף הבית >> חדשות ואירועים >> משרד האוצר ומשרד התשתיות מעכבים במשך כשנה את קביעת תקני הקרינה ממקורות חשמל
 
25/09/2016

בדצמבר 2015 הוגשה עתירה על ידי עמותת מלר"ז בעניין חובת המדינה לקבוע תקנים לחשיפה המרבית המותרת של בני אדם למקור קרינה מרשת החשמל, ובדבר נקיטת אמצעי זהירות ובטיחות למניעת סכנה לציבור ולסביבה, כתוצאה מחשיפה לקרינה זו.

להגשת העתירה קדמו פניות רבות מצד מלר"ז אל המשרד להגנת הסביבה, שנדחו בזו אחר זו, כאשר בהתאם להוראות חוק הקרינה הבלתי מייננת היה על השר להגנת הסביבה להתקין את התקנות כבר לפני תשע שנים.  

יש לזכור כי הבסיס לפניות מלר"ז ולהגשת העתירה הוא המציאות בשטח - מבדיקות שבוצעו עולה כי בכ – 60% מבתי הספר בישראל קיימת חריגה אל מעבר לספים המומלצים לחשיפה לקרינת החשמל. משום דחיפות הנושא, לא הסתפקה מלר"ז בפניות אל משרד הממשלה הרלוונטיים ופנתה להליך משפטי על מנת לזרז את קביעת הספים ככל הניתן.

מרגע הגשת העתירה ועד כתיבת שורות אלה, הגישה המדינה מספר בקשות למתן ארכה למסירת עמדתה. זאת לאור פגישות שהתקיימו בין גורמים שונים לקידום התקנת תקנות – משרד האוצר, משרד התשתיות, רשות החשמל וחברת החשמל.
בהודעת העדכון האחרונה, אף צוין כי במהלך החדשים יוני-אוגוסט 2016, התקיימו שלוש ישיבות בהן נכחו משרדי הממשלה הרלוונטיים, רשות החשמל וחברת החשמל. אולם, גורם אחד נפקד, משום מה, מפגישות אלה – המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אויר בישראל – מלר"ז (ע"ר).

להזכיר כי מלר"ז היא העמותה הוותיקה בישראל הפועלת בתחום הגנת הסביבה מזה 54 שנים, בעלת ניסיון וידע רב בתחום הקרינה, בכלל, וקרינת החשמל, בפרט. למרות זאת בחרו משרדי הממשלה להסתודד בסתר עם חברת החשמל בניסיון למצוא פתרון כלאיים במקום לקיים את הוראות השר להגנת הסביבה.

לא זו אף זו, לאחר שנודע כי קיימת טיוטה של תקנות בנושא הקרינה, סירבה המדינה להעבירה לעיונה של מלר"ז, למרות בקשות חזרות ונשנות של העמותה באמצעות בא כוחה, עורך הדין מיכאל באך.

התוצאה היא שלצורך גיבוש הספים, מתדיינים רשות החשמל, המשרד להגנת הסביבה וגורמים נוספים מטעם המדינה, עם חברת החשמל, שעמדתה היא כי יש לקבוע ספים גבוהים (מסוכנים יותר לציבור), כדי להוזיל עבורה את עלויות פריסת רשת החשמל, אך באותה העת, מסרבים אותם הגורמים מטעם המדינה לשמוע את עמדת העותרת, שלה ניסיון וידע רב בתחום הקרינה והסכנות לבריאות הציבור.

דעתנו היא כי מדובר בהתנהלות בלתי סבירה ומקוממת. אנו סבורים כי אם בכוונת המדינה לגבש ספים שימנעו סכנה לבריאות הציבור, עליה להיעזר בגורמים מומחים, דוגמת מלר"ז, ולא להגיע ל"פשרות" עם חברת החשמל, בחדרי חדרים, תוך יצירת עובדה מוגמרת בדמותן של תקנות, שמיטיבות בעיקר עם מדיניות החברה ולא עם הציבור. נוסף על כך, אנו דורשים להציג לעיון הציבור לאלתר את הספים שבכוונת המדינה לכלול בתקנות המתגבשות, ואשר לטענתה כבר הושג עליהם סיכום בטיוטת הסכם בין רשות החשמל לבין משרדי הממשלה.

נכון לעכשיו. החליט בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ כי משרד האוצר, משרד התשתיות הלאומיות והמשרד להגנת הסביבה יגישו הודעה מעודכנת בעניין זה עד לתאריך 24.11.2016.

מובן כי בנסיבות הקיימות, מלר"ז מתנגדת נחרצות למתן ארכה זו ומבקשת כי ייקבע מועד לדיון דחוף בעתירה במעמד כל הצדדים.
   
   
     
     

עקבו אחרינו

 
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com