חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> חדשות ואירועים >> שריפה גדולה במפעל "שמן" בחיפה | "עד מתי נאפשר למשרד הגנת הסביבה להזניח אותנו?”

שריפה גדולה במפעל "שמן" בחיפה: 
"עד מתי נאפשר למשרד הגנת הסביבה להזניח אותנו?”

צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה
צילום: כבאות והצלה | מתוך "חי-פה" חדשות חיפה

דליקה גדולה מאוד פרצה במפעל “שמן” לפני כיומיים, במתחם בו מאוחסנת תוצרת מוכנה של שמן מאכל, הנמצא באוזר התעשייה בעיר התחתית בחיפה. חשוב לציין כי גג המחסן עשוי מאסבסט. צוותי המשרד להגנת הסביבה הגיעו עם חפ"ק ומנטרי חלקיקים באזור המגורים בעיר ובקריות, ויעבירו בהמשך הנחיות במידת הצורך לפי ממצאי הניטור. לאותה שעה, דווח במשרד להגנת הסביבה כי בתחנות הניטור לא נמדדו חריגות.

כוחות הכיבוי וההצלה הבהירו כי מדובר באירוע בעל קנה מידה גדול מאוד. בזירה פעלו כ-18 רכבי כיבוי. רק לאחר שלוש שעות של מאבק באש ובמאמצים רבים של כ-36 כוחות מלוחמי אש, הושגה שליטה על השריפה. לצפיה בתיעוד כיבוי השריפה הקליקו

לפי דיווח בגלובס (כתבתה של שני אשכנזי | 6.9.19) צוות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, איתר כתמי שמן צמחי מפוזרים בין רציף כרמל ורציף מזרחי בנמל חיפה.חברת נמלי ישראל פרסה חוסם והיא פועלת לניקוי השפךהמשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פתחה כעת בחקירה של אירוע השריפה.

מדבריו של יו״ר הירוקים בחיפה, אביהו האן (כפי שפורסם בישראל היום | 5.9.19): ״תושבי מטרופולין חיפה יושבים על חבית חומר נפץ בשם מפרץ חיפה, המכיל אלפי טונות של חומרים מסוכנים ודליקים, ומערך פטרוכימי מיושן וחשוף לתקלות. היום זה מפעל שמן, אתמול זה מפעל דור כימיקלים ודליפות הגז הרעיל, שלשום זה מפעל בז"ן עם הלפיד הבוער, אנחנו סובלים מעודף תחלואה וזיהום אויר. עד מתי נהיה שבויים של ממשלת ישראל שנוח לה להשאיר את חיפה במציאות נוראית?

"עד מתי נאפשר למשרד הגנת הסביבה להזניח אותנו, לאפשר היתרי פליטה מקילים ולעצום עיניים מחריגות אינסופיות של חומרים מסוגים שונים. עד מתי נראה בעיניים כלות את איגוד ערים חיפה, איגוד חלש, לא פעיל עם מערך ניטור פרימיטיבי שאינו פועל לשמור על בריאותנו. רק לפני שלושה חודשים פורסם דו"ח מבקר המדינה וציין כשלים רבים וקריטיים של משרד הגנת הסביבה ואיגוד ערים חיפה עם כשלים תפעוליים רבים חסרי יכולת אכיפה וניטור. ומה קרה מאז פרסום הדו"ח? כלום. ולכן המפעלים ממשיכים לחגוג על בריאות תושבי העיר. ממשלת ישראל מזניחה אותנו, תושבי חיפה חייבים לצאת לרחובות.”

מלר”ז לצדכם!
"
מוקד הרעש" של מלר"ז מייעץ לכל אזרחי המדינה ללא תשלום ומאפשר לכם לשכור ייעוץ של עורך דין או מגשר מומחה.
מעבדת הקרינה של מלר"ז הינה המעבדה היחידה בישראל המאושרת על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות ואגף הקרינה במשרד להגנת הסביבה.
צלצלו אל מספר: 03-5250038 ונשמח לספק לכם ייעוץ מקצועי ומשפטי ברמה הגבוהה בישראל

 

עקבו אחרינו

Facebook
טלפון   03-5250038         דוא"ל   malraz@malraz.org.il   מעודכן ליום: 01.05.2020

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז (ע"ר)