חפש
- מלר"ז (ע"ר)
המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל 
phone3, phone, contact, telephone, support, call
03-5250038
דף הבית >> חדשות ואירועים >> 5 עובדות על קרינה מייננת
 

5 עובדות על קרינה מייננת 

קרינה בלתי מייננת נחשבת לקרינה "ידידותית" לאדם, מפני שהיא איננה מסוכנת. לעומת זאת, קרינה מייננת נחשבת למסוכנת, מפני שהיא עלולה לפגוע בגוף החי (של בני אדם ובעלי חיים כאחד). יחד עם זאת לקרינה מייננת ישנם שימושים רבים, חלקם בעלי חשיבות בלתי מבוטלת. אספנו 5 עובדות על קרינה מייננת שיעשו קצת סדר בנושא. 

עובדה 1: קרינה מיוננת נחשבת למסוכנת 

כל סוג של קרינה הוא בעצם אנרגיה, יחד עם זאת, זו לא אנרגיה נטולת ממשות פיזית. למעשה, מדובר בחלקיקים שנמצאים בתנועה. קרינה בלתי מיינת מתארת קרינה של חלקיקים הטעונים ברמת אנרגיה חלשה יחסית. לעומת זאת קרינה מייננת זו גם כן תנועה של חלקיקים זעירים אולם החלקיקים הללו טעונים באנרגיה הרבה יותר גבוהה. אפשר לתאר זאת כגל בים, שהינו חזק הרבה יותר לעומת גל חלש שנע באיטיות. הקרינה המייננת נחשבת למסוכנת מפני שבגלל האנרגיה הגבוהה היא יכולה לגרום להשפעות על חומרים שונים ובאופן מובהק, גם על השפעות לא רצויות על הגוף החי. 
 עובדה 2: קרינה מייננת משפיעה על הגוף באופן הרסני 

קרינה מייננת, כמו כל קרינה, נעה בצורה הדומה לגל. וכמו כל גל, ישנו שיא וישנו אורך (אורך גל). לעומת קרינה בלתי מייננת, לקרינה מייננת אורך גל קצר ובגלל האנרגיה הגבוהה היא משפיע על החומר ברמה האטומית. כשקרינה מסוג זה פוגעת בחומר היא מפרידה את האלקטרונים מתוך אטום או מולקולה. כלומר, יש השפעה על מבנה החומר ברמה הכי מיקרוסקופית. ההשפעה שגורמת שינויים לחומרים דוממים גורמת שינויים בגוף החי ברמה הגנטית. נוצרות השפעות על הדי אן אי, גדל הסיכוי לסרטן, להתפתחות מוטציות, ההשפעות ההרסניות גם יכולות לעבור לדור הבא (לידת ילדים חולים) ועוד. 

עובדה 3: קרינה סלולרית איננה קרינה מייננת 

כולנו משתמשים הרבה במכשירים סלולריים ואנטנות סלולריות מפוזרות בכל פינה, גם ליד הערים ובתי מגורים. אין ספור כתבות ניסו לענות על השאלה, האם קרינה סלולרית מסוכנת, כן או לא. חייבים להודות שהדעות חלוקות וידוע שבשימוש מוגבר, קרינה סלולרית לא מוסיפה בריאות לאף אחד. יחד עם זאת, חשוב גם לומר שקרינה סלולרית (מדובר בעצם על גלי רדיו), זו קרינה בעלת אנרגיה נמוכה. כלומר, זו לא קרינה מייננת, ולכן היא לא אמורה להשפיע על הרמה התאית והמולקולרית. הקרינה איננה חסרת השפעה, משום שהיא יכולה להביא לעליה בטמפרטורה. המלצות ארגוני הבריאות כיום היא לא להרבות יותר מדי בשימוש בסלולרי ובייחוד להפחית שימוש בקרב ילדים. עם זאת, לא מדובר על קרינה מיינת שלמעשה, יש לה שימושים רבים ברפואה המודרנית. 

עובדה 4: צילום רנטגן מבוסס על קרינה מייננת

בכל פעם שרופא שולח אותנו לצילום רנטגן, משתמשים בעצם ביכולת של הקרינה הזאת לעבור דרך רקמות ביולוגיות ולהיעצר ברקמות קשות כגון עצמות או שיניים. קרני רנטגן התגלו בסוף המאה ה-19, על ידי וילהלם רנטגן ובתחילה הן נקראו קרני איקס. כיום, ידוע כי צילומי רנטגן למעשה מבוססים על קרינה מיינת שהיא, כאמור מסוכנת לבני אדם. לאורך הרבה מאוד שנים, לא היה ידוע שהקרינה הזאת מסוכנת ולכן, השימוש בצילומי רנטגן נעשה "ביד רחבה". כיום, ארגוני בריאות בכל רחבי העולם קוראים לרופאים להשתדל להפחית בהפניות לבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת. ההמלצה היא לעשות ככל שניתן על מנת להשתמש בשיטות בדיקה חלופיות, ללא קרינה מסוג זה. נציין כי בדיקות מסוג אחר, כגון אולטרה סאונד, למשל, מבוססות על גלים אחרים, לא מייננים ולפיכך גם לא בעלי השפעה כה קשה. בעבר, אגב, נהגו לבצע צילומי רנטגן בטכניקה של חשיפה מאוד ארוכה, מה שגרם להשפעות מזיקות מרובות. 

עובדה 5: ישנן טענות שקיימת קרינה מייננת בריאה 

ישנם מדענים שטוענים כי קיים סיכוי (אין לכך הוכחה וודאית) שקרינה מיינת מאוד חלשה עשויה להביא לתועלת רפואית. כלומר, תיאורטית, קרינה שנמצאת כמעט על הגבול בין מייננת ללא מייננת יכולה להקנות לגוף סוג של חיסון או הגנה. כלומר, חשיפה לקרינה שכזאת יכולה להרגיל את הגוף להתמודד עם קרינה ולתקן נזקים של קרינה חזקה יותר. יובהר כי תיאוריה זאת לא הוכחה מדעית אך יתכן שבעתיד נושא זה יזכה לפיתוח וליישום.